Madde ve Alkol Kullanımı Harammı

Madde ve Alkol Kullanımı Harammı post thumbnail image

Madde ve Alkol Kullanımı Harammı

 Madde bağımlılığı: Kötüye kullanım (suistimal) ve bağımlılığa yol açabilecek, değişik yollarla alınabilen, duygu durum, algılama, biliş ve diğer beyin işlevlerinde değişiklik yaratan her türlü kimyasal madde olarak tanımlanabilir.

Maddenin bireyin yaşamında merkezi bir rol oynaması, iş,okul, ev yaşamında işleri aksatacak düzeyde ve tekrarlanan madde kullanımının olması,

Bireyin madde alımı üzerinde kontrolünü kaybetmiş olması, maddeye bağlı bedensel-ruhsal sorunların var olması,

Bireyin beden ve ruh sağlığını, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma; alkol alma isteğini durduramama ile belirlenen bozukluktur.

Alkol bağımlılığı:Bireyin beden ve ruh sağlığını, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma; alkol alma isteğini durduramama ile belirli bir bozukluktur.

İnsan hayatını elinden alınan bir kölelik sistemi de denilebilir. Hayatlarımızı artık bizler değil, bağımlılıklarımız yönetir. Ve durum elbette mutsuz, depresif ve uyumsuz bir hayatın başlangıcı anlamını taşımaktadır.

Bedensel açıdan da birçok sağlık sorunlarının sebebi olmaktadır. Karaciğerimizin büyük oranda iflas etmesine neden olur. Ayrıca Mantıklı düşünme, karar verme ve hareket etme yeteneklerinde bozulma,

Baş ağrısı, Damarlarda genişleme ve yüze daha fazla kan gelmesi, bu sebeple de yüzde kızarıklık ve şişkinlikler,

Koku alma duyusunda azalma, burun kanamaları, Ağız kuruluğu, tat alma duyusunda bozulma, ağız kokusu, ağız içi enfeksiyonlar, Çeşitli diş eti hastalıkları, Öksürük, zamanla ses telleri üzerinde tahribata sebep olmaktadır.

Yine diğer bir açıdan bakılırsa, kazaların en büyük nedenlerinden biri de alkollü araç kullanmaktır. Alkol el göz koordinasyonunu bozduğu gibi, dikkati dağıtır. Bu yüzden birçok sorunun kaynağı halini alır. Aşırı alımında bilinç kaybına sebep olduğundan, kişi kendisine ve yakınlarına zarar verebilir ve bunun da farkına varmaz. Bilinçaltımızda yer alan basit bir öfke o esnada beyin gerçekliğini yitirdiği için bir düşmanlık algısı olarak gösterip karşımızdaki kişiye geri dönüşü olmayan zararlar vermemize hatta ölümüne sebep olmamıza neden olabilmektedir.

İrademiz üzerinde yönetimimizi azalttığı için, ailemizle, arkadaşlarımızla ve işimizle kısacası hayatımızdaki bütün alanlardaki ilişkilerimizi olumsuz bir hale çevirecektir. Bir bataklık gibi bizi içine çekecektir.

Madde ve Alkol Kullanımı Harammı

Madde ve Alkol Kullanımı Harammı

Böyle zararlı bir maddeye neden bağlanırız? Sebeplerini incelememiz gerekirse, alkolü bir zevk aracı görmemiz, sıkıntılarımızdan kaçmanın bir yolu olarak ve alışkanlık kazanmış olmak gibi nedenlerden ötürü alkole olan bağımızı arttırırız.

Fakat alkol kullanımı sadece kullandığımız dönemle kalmaz bütün hayatımızı etkileyecek boyutlara ulaşmaktadır. Bu yüzden böyle bir zararları olan bir maddeden uzaklaşmamız gerekir. Başlayan kişiler yardım merkezlerine başvurarak ve hayatlarındaki sorunları çözerek bu bağımlılıktan kurtulabilirler. Öncelikle kendilerine inanmalılardır. Hiç başlamayanlar içinde şunlar bilinmelidir, mantıksal hatalar alkol bağımlılığın ve tüm bağımlılıklarının asıl sebebidir.

Ben bağımlı olmam, bir defa da bir şey olmaz, ne yapayım derdim çok, gibi bahanelerle bu maddeye sığınmak yanlış bir bakış açısıdır. Alkol sorunlarımızı çözmez ve alışanların çoğu tek seferlik bir arkadaş önerisine Hayır! Diyememenin kurbanı olmuşlardır ve alkol iradeyi devre dışı bırakırken siz bana bir şey yapmaz gibisinden bakmamalısınız.

Alkol kullanımına alışan bireyler bu durumdan kurtulmak için, maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyarlar. Kendi başlarına bıraktıklarında gereken destek sağlanmadıkça geri dönüşler söz konusu olabilir. Ayrıca bırakma aşamasında çeşitli zorlukları olacaktır.

Bu yüzden hastanelere ve gereken merkezlere başvuru yapıp süreci birlikte geçirmeleri, daha güvenilir ve kalıcı bir sonuç elde etmelerini sağlayacaktır.

Hayatlarımızı kendimiz yönetebilmemiz için bağımlılıklarımızdan kurtulmalıyız. Kendimize inanmalıyız, gereken iradeyi gösterebilme gücümüz var olduğunu da bilmeliyiz. En kısa zaman da bu esaretten kurtulmalı ve hayatlarımızın Efendisi olmalıyız.

Yazar: imtihan

Benzer Konular…

Alkol Kullanmak Harammı

Milli Piyango Neden Haram

Sakal Kesmek Harammıdır

KADININ SESİ HARAM MI

1 thought on “Madde ve Alkol Kullanımı Harammı”

  1. Bir yanlışa yönelmemek en doğru seçenektir ama yöneldiysek ikinci doğru seçenek ondan kurtulmaktır. Bu nedenle alkol gibi bir yanlıştan da uzaklaşmak için mutlaka bir yol bulmayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar