Okul Hayatında Zaman Sıkıntısı ve Sınavlar

Okul Hayatında Zaman Sıkıntısı ve Sınavlar post thumbnail image

Okul Hayatında Zaman Sıkıntısı ve Sınavlar

Zamanın Efendisi

Sınav Zamanı

Sınav Zamanı

Günümüzün dolu geçtiğini savunuyoruz ve şikâyet ediyoruz. Ödevlerden bıktım, kendi hayatımı yaşamaya ne zaman başlayacağım diye ardı arkası kesilmeyen şikâyetler içindeyiz.

Bunun nedeni hakkında çok şey söyleyebiliriz…

Aslında en önemli etken plansız yaşamamızdır. Hayatımızın belli dönemlerinde belli odak noktalarımız vardır.

Fakat her dönemde hayal kurduğumuz, istediğimiz bir tek şey aynıdır. “Kendimize zaman ayırmak”

Hayatımızdaki bu ertelemelerin en belirgin dönemi 8. Sınıftaki sınavla başladı diyebiliriz. 8. Sınıfta bir sınav bekliyordu bizi. Neydi bu sınav??? Hayatımızın dönüm noktası gibi bir algı içinde olduk. Olmak zorunda bırakıldık. Bizler o yaşlarda oyun oynamak, arkadaşlarımızla vakit geçirmek isterken, çevremizin bize baskısı nedeniyle önümüzden oyunlar yavaş yavaş kayıp giderken yerini usulca sınavlar ve stresler aldı.

Aslında 8. Sınıf dediğimde kim bilir kiminiz bana haykırmak(?)  istediniz çok daha önce başladı bu diye…

Önünüze konmuş bir düzen vardı ve bunu değiştirmek zor görünüyordu. Alışmaya çalıştık. Yapılması gereken buydu zaten. Fakat bir şeyi unuttuk. “ Sınava çalışırken de oyun oynayamaz mıydık???

Yıllarca bu bocalama sürdü, durdu ve bizler içimizde kalan o oyun isteğini halen atamadık. Aslında istediğimiz “oyun”dan öte “Kendimize zaman ayırmaktı.”

Böyle başlamış bir hayat şimdi ise üniversitedeyiz ve önümüzde “KPSS” denilen başka bir sınav daha…

Ve biz yine vazgeçmekteyiz kendimizden… Yine mutluluğu erteliyoruz. Mutlu olmak için yapılmaması gereken sınava çalışmamak mıydı? Ve biz bunu yapamazdık, bu bizim dönüm noktamız mıydı?

İşte sorunun çözümü tam da burada başlıyor.

KPSS’ ye çalışmaktan vazgeçmek değil, yapmamız gereken şeyi denge kurmak… Hayatımızla, isteklerimizle dünya arasında daha sağlam bağlar oluşturmak. Saatin her gün aynı noktasında geçtiğini izleyerek ve kendimize zaman harcayacağımız “O” günü bekleyerek değil, ZAMANIN EFENDİSİ olarak bunu başaracağız…

yazar: Derya Turkay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar