Ömer bin AbdulAziz’e Resulullah’ın Gönderdiği Mesaj

Basra ahalisinden bir adam rüyasında birinin bu yıl hacca git dediğini görür. Adam vallahi malım yok, nasıl hacca gideyim, diye sorar. Evinin falan yerini kaz orada gömülü bir zırh var. Onu sat ve hacca git. Savaş zırhı. Adam rüyasından uyanır. Denilen yeri kazar ve zırhı bulur. Adam bulduğu zırhı satar ve hacca gider. Haccın gereklerini yerine getirir Veda tavafı için Kabe’ye gelir. Tavaf sırasında uyku bastırır. Rüyasında Peygamberimizi sav görür. Hz EbuBekir ve Hz Ömer’in arasında yürüyordur.

Peygamberimiz sav ona şöyle buyurur: Halife Ömer bin AbdulAziz’in yanına git ve benim Selam’ımı söyle. O’na deki: Aramızda senin adın yetimlerin babasıdır. Görev verdiğin bilirkişi ve vergi memurlarını sıkıcı denetle. Sakın EbuBekir ve Ömer’in yolundan çıkma zira benim yolumdan çıkmış olursun. Adam rüyadan ağlayarak uyanır.
Halifenin yanına Şam’a gider. Kapıcın yanına gelir, girmek için Ömer’den izin al ve Resulullah’ın elçisi olarak geldiğimi bildir, der. Kapıcı Onun aklında problem olduğunu sanar ve Onunla ilgilenmez. 2. gün yine gelir kapıya dayanır. Kapıcı sen kimsin diye, sorar. Adam tekrar ben Resulullah’ın elçisiyim, der. Kapıcı bu adam aklını kaybetmiş sanırım diye düşünmeye başlar.
Adam 3. gün yine gelir. Kapıcı bu defa içeri alır, efendim bu adam sizi görmek için çok ısrar ediyor, kim olduğunu sorduğumuz da ise Resulu Ekrem’in elçisi olduğunu söylüyor.
Halife Ömer tamam, der gelsin göreyim. Adam rüyasında gördüklerini anlatır. Halife dinledikten sonra, Ona bir miktar mal verilmesini emreder.
Adam, ben Resulullah’ın mesajı için sahip olduğun herşeyi versen de almam diyip çıkıp gider.
Sarayda görevli olan Amr bin Muhacir der ki; Bir gece Halife’yi içli içli ağlarken sesini işittim. Yanına gittim ve ne oldu, neden bu şekilde ağlıyorsun, dedim.
O da bana dönerek, yaşlı gözleriyle bana bakarak, Basralı adamın rüyası gerçek çıktı. Onun anlattığı gibi Resulullah bana nasihat etti…

Sohbet Yazarımız: Birfani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir