Anasayfa / Genel / PEYGAMBERİMİZİN SİMASI

PEYGAMBERİMİZİN SİMASI

PEYGAMBERİMİZİN SİMASI

Gerek Peygamberler ve gerekse diğer tarihi şahsiyetler arasında Peygamberimiz (S.a.v)  kadar şekli ve şemaili nesilden nesile aktarılmak suretiyle kesin bir şekilde ve bütün özellikleriyle bilinen bir başka şahıs gösterilemez. Çünkü, Müslümanlar onu canları dahil her şeylerinden fazla sevdiklerinden ona ait her şeyde olduğu gibi bu konuda da en büyük itina ve hassasiyeti göstermişler böylece O’nu nesilden nesile en sağlam bir şekilde ve bütün özellikleriyle tanıtmışlardır.

Peygamberimizin şekil ve şemailine dair manzum ve mensur bütün kaynaklar eserlerde genişçe yer erilmiş ve bu mevzu en başta olarak anlatılmıştır. Peygamberimizin şekil ve şemailiyle ilgili bir çok nakil vardır. Biz bunlardan birini zikredeceğiz. Hz Ali diyor ki ; Peygamber ne uzun ne de kısa boylu idi. Herkesten ayrılan bir orta boylu idi. El ve ayak parmakları irice, başı büyükçe idi. Omuzları, dizleri ve bilekleri kemikli idi. Göğsünden, göbeğine kadar çizgi şeklinde uzanan ince tüyler vardı. Yürürken ayaklarını sürümez, adımlarını canlı ve uzun atar; sanki yüksekten iner gibi önüne eğilirdi. Saçı, ne tam kıvırcık, ne düzdü(hareli idi). Yüzü, çok yuvarlak değildi. Teni, kırmızı ile karışık beyazdı. Gözleri büyükçe idi. Göz bebeklerinin siyahı, çok siyahtı. Kirpikleri sık ve uzundu.

Kendisi ne zayuf, ne de şişmandı. Uzuvları kıllı değildi. Bakmak istediği tarafa bütün vücudu ile dönerek bakardı. İki küreği arası enli, kendisinin peygamberin hatemi olduğu omuz kürekleri arasındaki Peygamberlik taminden belli idi.Kavim ve kabile yönünden de en şereflisi idi.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Allah bize cennette Peygamber Efendimizi (sallahualeyhivessellemi) görmeyi nasip etsin

  2. Allah razı olsun, Peygamberimizin cemali hakkında güzel bir yazı olmuş.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top