Planlı Yaşam ve Alternatif Üretmek

Planlı Yaşam ve Alternatif Üretmek post thumbnail image

Planlı Yaşam ve Alternatif Üretmek

Planlı yaşamanın hayatımızı düzene soktuğunu bilmeliyiz. Sıkı sıkıya not defterlerine bağlı yaşanamaz ama bir not defterimizin ya da ajandamızın olmasını öneririm.

Neler yapacağız, neler yapmamız gerekir ve ne kadarını yaptık. Bunları not almalıyız, her gün kısaca yapacaklarımızı anlamak için ajandamıza aklımıza gelip de yazdığımız notlarımızı kontrol etmeliyiz. Yapılacak olan bir şey varsa o gün mümkün olduğunca ertelemeden yapmalıyız. Eğer o güne yapılacak bir şeyimiz yoksa diğer sayfalara göz atmalıyız. Sonraki sayfalara geçmeden önce, yapmamız gereken ama yapamadığımız notlarımızı kontrol etmeli ve onları önceliğimiz yapmalıyız.

Hayat planı yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bunların en önemlisi, öncelik sıralamasıdır. Hayatımızda bizim için olmazsa olmazlarımızı ihmal etmemeliyiz. Bu yüzden listemize ilk ekleyeceğimiz şeyler, hem acil hem önemli olanlar olmalıdır. Daha sonra önemli ama acil olmayanları eklemeliyiz, daha sonra acil ama önemsiz olanları ve en son olarak da hem acil olmayan hem de önemsiz olanları eklemeliyiz.

Böyle yaparsak listemiz gibi hayatımızda daha düzenli olacaktır. Ve listemize çok katı bağlılığımız olmasa da mümkün oranda, gerçekleştirirken file vermemeliyiz. İhmal ve erteleme olmadan gerçekleştirmeye çalışmalıyız. Özellikle de sayfamızın başında olması gereken hem önemli hem de acil olanları ihmal etmek, daha sonra sorunlar yaşamamıza ve moral bozukluğuna neden olacaktır.

Sayfamızı dörde bölüp bu dediklerimizi yaptıktan sonra, ajandamızı ve not aldığımız defter ya da A4 kâğıdımızı masamıza yani göz önünde olacak bir yere koymalıyız. Çünkü bazen öyle olur ki, hatırlatıcı belirleriz, ama hatırlatıcıyı hatırlatmak için bir başka alarma ihtiyaç duyarız.

Planlı Yaşam ve Alternatif Üretmek

Planlı Yaşam ve Alternatif Üretmek

Öğrencilik yıllarını hatırlarsınız, kodlamalar yapardık konuyu hatırlamak için ama kodlamamız da o kadar detaylı ve karışık olurdu ki bazen, kodladığımız konunun ipuçlarını da ayrıca kodlamamız gerekirdi, yoksa unuturduk. Bu yüzden aldığımız notlar ya masamızda olmalı ya da telefonumuzun ana sayfasında.

Planlarımızı gerçekleştirirken sürekli değil ama ayda bir geçmiş ve gelecek sayfalarını kontrol etmeliyiz. Bir gece muhasebesi gibi, neler yaptım, neler yapmam gerek diye. Her geçen günde listemiz sabit kalmayacaktır. Yeni yapılacaklar çıkacaktır. Ama burada dikkat edilmesi gereken şey, yeni gelenin heyecanına kapılıp da listemizdeki acil ve önemli olanları unutmamak gerektiğidir.

Diğer bir konu da alternatif üretmektir. Kolaylaştırıcı olsun istiyorsanız planlarınız, mutlaka a, b, c planınız olmalıdır. Bir sıkıntı yaşıyorsunuzdur. Aklınıza gelen ilk fikir ile çözülmüyordur. O zaman bakış açımızı değiştirmeli ve falanca olsa nasıl davranırdı, ne yapardı demeliyiz. Yaşadığınız olayı en kolay atlatabilecek olarak gördüğünüz kişileri özellikle düşünmeliyiz. Onların metotlarından yararlanmalıyız. Mümkünse güvendiğimiz insanlara danışmalı ve onlardan yardım talebinde bulunmalıyız. Durumlar anlatınca sizi rahatsız edecek şekilde sonuç verebilirse eğer, bu defa da istişaremizi yaparken kendimiz yaşıyormuş gibi değil de bir konu gibi ele almalıyız, bir mesel gibi…

Aklımıza bir şey gelmedi mi, ya da kimse yok mu çevrenizde bu meseleyle özdeştirebileceğiniz, o zaman internet elimizin altında sorun Google ye, bir istişare eder gibi, aynı konuyu değişik şekillerde sorun, çünkü ne kadar çok bilgisi de olsa, insan olmadığı için anlaması için, onun dilini çözmek gerek. Bu aramayı yaparken dahi alternatif üretmeliyiz. Ne sorsam ki, doğru yanıt alabilirim diye…

Hayat sayfamızı bu şekilde dörde bölüp düzenlemeye çalışırsak, istişare etmeyi hatırlar ve alternatifler üretmeye çalışırsak daha güzel ve yaşanır olacaktır hayatlarımız…

Yazar: Derya TURKAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar