Sabır Ne Demek

Sabır Ne Demek post thumbnail image

Sabır Ne Demek

Sabır Ne Demek

Sabır Ne Demek

Sabır Beklemek midir?

Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

Hayat bir Asr suresi gibi yaşanır. Zaman aleyhimize ilerler her gecen günde. Bizden kulluk beklenen bu dünya hayatında yolculuğumuz her an bitebilir. Hazırlıklı olmak ve akan zamanın farkına varmak gerekir. İmtihanlarımızı geçmek için salih amellere sığınıp, Sabırla vazgeçmeden bu yolda ilerlemek ve bizlerle aynı imtihana tabi olan Allah’ın diğer kullarına da Sabrı tavsiye ederek ancak ziyandan kurtulabiliriz.

İmanın yarısı Sabır’dır, yarısı şükürdür. Dünya hayatında verilenler vardır nimet olarak bizlere yahut da verilmeyenler vardır. Bizler nefsimizin rıza göstermediği her şeye Sabreder, doğru olanlar için mücadele ederiz. Verilen nimetlerin de şükrünü Hayr yolda kullanarak gösteririz.

Hakiki Sabır bir bekleyiş değildir. Başımı eğeyim bu benim kaderimmiş, artık hiç bir şey değişmez gibi umutsuzluk hali gibi düşüncelere kapılmak olmadığını bilmeliyiz. Sabır bir direniştir. Sabır devamlılıktır. Sabır vazgeçmemektir. Bu imtihan hayatında o dosdoğru yol üzerinde kalma, istikamette ilerleme halidir. Denize düşüp, dalgalara kapılıp, suyun derinine inip bir son beklemek olamaz. Sabır aksine dünya imtihanlarının dalgalandığı anlarda yılmadan mücadele edebilmektir.

Mearic Suresinde Allah bizlere «Şu halde, güzel bir sabır (göstererek) sabret» Diye buyurur. Güzel Sabır işte tam da bahsettiğimiz gibi içinde hiç bitmeyen bir mücadele ruhu taşımaktır. Bize verilen ömrü en son anına kadar dolu dolu ve teslimiyetle yaşamaya çalışma halidir. Eğer öyle olmasaydı, Allah yine Ali imran suresinde «Ey iman edenler, sabredin ve sabırda yarışın » demezdi. Demek ki Sabır bir çaba halidir ki, bizler bu çabada yarışmamız isteniyor.

Sabır hangi hallerde daha çok gösterilir diye bakacak olursak, hadiste bize Sabrın biri musibete ilk anda gösterilen dayanma hali olduğu geçer. Nasıl bir Sabır’dır bu. Evladımız, eşimiz, ana babımız yakınlarımıza bir şey olur, malımızı kaybederiz, kaza geçiririz vs yani musibetlerin ilk anında isyanda olmadan, feryat figana sarılmadan «İnnelillahi ve inneileyhiraciun» diyebilmektir. Allah’a hemen yönelmek ve Ondan geldiğini ve tekrar da O’na döndürüleceğimizi bilmektir. Dünya hayatının geçiciliğini fark etmektir. Canımızın yanmasına rağmen tek dayanağımızı Allah bilmektir. Ve bu Sabrı gösterdikten sonra da tıpkı Uhud savaşında Peygamberin ölüm haberinin yayıldığı anda, kalkın ve Onun gibi ölün denmesi gibi bir çaba halini terk etmemek, görevlerimizi hep hatırlamaktır. Yine Nahl suresinde geçtiği gibi «Onlar sabredenler ve Rablerine tevekkül edenlerdir.» Sabır bir tevekkül işidir. Allah’a dayandığının göstergesidir.

Hadisin devamında Sabrın diğer bir kısmı da İbadette taat göstermek, devamlılık hali olarak geçer. Yine ayetlerde de;

Ra’d /22 *** Ve onlar-Rablerinin yüzünü (hoşnutluğunu) isteyerek sabrederler, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak ederler ve kötülüğü iyilikle savarlar. İşte onlar, bu yurdun (dünyanın güzel) sonucu (ahiret mutluluğu) onlar içindir.

Hud/11*** Sabredenler ve salih amellerde bulunanlar başka. İşte, bağışlanma ve büyük ecir bunlarındır.

Sabırla birlikte; namaz, infak, sadaka, güzel ahlaklı davranışlar, salih ameller diye geçer. Ayetlerden de anladığımız üzere ibadette bir Sabır işidir. Sabır ile güzelleşir, değer kazanır ve sonuca yine Sabırla ulaşırız.

Allah’ın Hükmü gelene kadar bizler üzerimize düşen dünya hayatının geçimliği ve ahiret yurdunun azıklarını biriktirerek Sabrımızı göstermiş oluyoruz. Mücadelemizi arttırıyoruz. Sabretmek, evet bazen beklemektir ama ömür boyu beklemenin ve çabasız bir hayata kapı aralamak umutsuzluğa kapılmak asla ve asla olmadığını bilmeliyiz. Hem biz bunları her daim aklımızda tutmalı hem de asr suresinde olduğu gibi diğer kardeşlerimize de bu çaba dolu Sabrı tavsiye etmeliyiz.

Sabırla birlikte birçok Hayır ve bereket hem dünyada zafer olarak, nimet olarak ulaştığı gibi hem de asıl olan yer ahiret yurdunda büyük ecirler kazandıracaktır.

Ve sabret. Gerçekten Allah, iyilik yapanların ecrini kaybetmez. Hud /115

Sabrettiğinize karşılık Selam size. (Dünya) Yurdun(un) sonu ne güzel. Ra’d /24

Hep birlikte güzel bir Sabır ile Sabredelim ve imtihanımızı zaferle sonuçlandıralım İnşaAllah.

Yazar: Derya TURKAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar