Sakal Kesmek Harammıdır

Sakal Kesmek Harammıdır post thumbnail image

iSLami Soru Cevap

Sakal Kesmek Harammıdır? Cübbe Sarık Giymenin Faydaları Nedir?

Soru:  Hocam sakal kesmek haram mıdır? Cübbe, sarık giymenin bizlere verdiği faydalarıda yazabilir misiniz? Allah razı olsun.

Cevap:  Sakal kesmek haram değildir. Bırakmakta farz değildir. Ne farzı, bırakın farzı sünnet bile değildir. Böyleleri Karl Marx’ın fotoğrafını görse nur yüzüne kurban olur. Ebu Leheb’i yolda görse efendi hazretleri eline kapanırdı. Mekke müşriklerinden bir tane dahi sakalsız, sarıksız müşrik yoktu ki. Bu konuda nebevi örneklik, karma toplumda kişilik ve kimlik oluşturmaktır. Yoksa Allah Resul’ünün ahlakı Kuran olan Allah Resul’ünün, Kuran olan ahlakını bırakıpta kıla, tüye sünnet demek asıl sünneti çiğnemek, asıl sünnetin üstünü karartmak demektir. Nitekim insanlarımızın sakallı ise bu dindardır, cübbesi var ise bu dindardır, sarığı var ise bu dindardır düşüncesini ne yazıkki bu topluma benimsetmişler.

Sakal Kesmek Harammıdır

Sakal Kesmek Harammıdır

Bunun en büyük sebebi imanın şekilden değil kalben olduğunu bilememeklerinden dolayıdır. Şekilci ibadetler için Allah’ın o gösteriş yapanlara ne dediğini unutmayalım. Şekil ile münafıklık yapanları unutmayalım. Gerçek sünnetlerin üstlerini kapama maksadıyla böyle ufak tefek şeylerle insanların akıllarını oyalamaktadırlar. Her Ramazan ayında dikkat ederseniz itikattan ziyade böyle ufak tefek soruları duyarız, 2000 senesinde duyduğumuzu 2018 de de duyuyoruz. Sene geçtikçe hüküm mü değişir? Hayır. Bunun sebebi insanların şekle verdiği önemden kaynaklıdır.

İman kelimesinin anlamanı bulamamaktan geçer bu sorular. İman nerede olur? Giydiğin giyside, taktığın sarıkta, giydiğin cübbede, elindeki bastonda, yüzündeki sakalda, kafandaki saçında nerede olur? Hiç birinde olmaz. İMAN; ancak kalplerde olur. Bırakın şekilci Müslümanlığı, bırakın insanlar ne derse desin, bırakın şunu giysem bana dindar derlermi, dinsiz derler mi sorularına. Uzaklaşın şu dindarlık elbisesinden. Giydirin kalbinize imanın giysilerini. Çıkın şu şekilci Müslümanlıktan. Kalp ile yapılmayan hangi konuda hanif olabilirsiniz? Yüreğinizde iman giysisi olmadan cübbe sarık giyseniz ne giymeseniz ne?

Her işin bir sırası vardır, bir özü vardır. Bizler daha özünü bulmadan sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Bu din cübbe, sarık, sakal kesmemekle Müslüman oluncak iseydi, gördük yalancı, düzenbaz hoca denilen zatları. Hepsi şekilciydi giydikleri elbiseleri iman diye kalplerine giydiremedilerde o yüzden böyle oldular. Bu sözlerimden sonra belki yadırganıcam ve ya eleştirilicem ancak kim ne derse desin Kalpte iman olmadıkça kalbinizi; giysiler giyerek Allah’tan saklayamazsınız. Nitekim Allah  şöyle buyurur;  Göklerde ve yerde olan her şey Allah’ındır.  İçinizde olanı, açığa vursanız da gizleseniz de Allah sizi ondan hesaba çeker.Affı hakedeni affeder, azabı hak edene de azap eder. Her şeye ölçü koyan Allah’tır.“(Bakara 2/284). Son sözler olarak ayeti görüyoruz değil mi? İçimizde olanı açığa vursakta, gizlesekte Allah C.C bunu bilir, görür ve hesaba çeker. Kat kat giysiler giyinsekte kalp boş ise çıplak olmaktan kurtulamayız.

3 thoughts on “Sakal Kesmek Harammıdır”

  1. Emeğine yureğine sağlık kardeşimmm…Süper bir konuya temeas etmişsin….Lakin bu demek değildirki herseyide serbest giyinelim değilmi orayı acıklamamısınız……….

  2. Hocam cok guzel aciklamis. Zaten diger sohbetlerinden belli payitahd kardesim nasil giyilmemiz gerektigi konusundada hocam bilgi paylasir. Burada anlatmak istedigi sekilci muslumanlik, imani olmayan. Hocam sesli sohbetlerinizi nereden dinleyebilirim paylasma durumunuz varmi. Selametle kalin hocam

  3. Haram ve helal kavramı şekilcilikle belirlenmeyecek kadar derin konular.. Mübah veya mekruh da denmiyor. Sakal kesmek harammış! Din kalbi, ahlakı etkilemeyen bu konuda haram demez bunu anlamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar