Saliha Kadınla Evliliğin Önemi

Saliha Kadınla Evliliğin Önemi post thumbnail image

Saliha Kadın Dinimizin Yarısını Nasıl Tamamlıyor?

Allah’u Teala’nın biz insanlara sayamayacağımız kadar Lütfu vardır. Bu Lütufların bir kısmı maddi, bir kısmı manevidir. Bizlere verilen nimetler hem şükretmemiz hem de imtihan edilmemiz için verilmiştir. Her nimetin şükrü kendi içerisinde yapılmaktadır. Verilen nimete karşılıkta doğru tavır takınmak da bizlerin imtihanıdır. Allah bizlere eller kollar, gözler, dil, kulak vs beden uzuvları vermiştir ve bize şükrünü göstermemiz için helal yiyin, ibadet edin, hayır yollarda yürüyün, hayra bakın, hayrı kavrayın ve ölçülü olun diye buyurmuştur.

Bizlere eşler, evlatlar, mallar, yemişler ve nice rızık vermiştir. Bunların hepsi bizler için birer faydalanma ve birer imtihan meselesidir. Bizlere bu verilenler arasında eşler konusunda önemli şeyler bildirmiştir. Peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur:

Dünya başlı başına bir metâ/faydalanma yeridir. Dünyanın en hayırlı nimeti de sâliha kadındır” (Müslim, Rada\64)

Bu dünyada verilen nimetlerin en hayırlısı olarak saliha bir eş, saliha bir kadın geçmektedir. Çünkü Saliha kadın yarın bir ana olacak ve ailesinin üyelerini ona göre yetiştirecektir. Eşi sıkıştığında ona destek olacak ve onun yorulduğu, usandığı noktada bu yola beraber gideceğiz, hadi kalk diyecektir. Huzur verecektir eşine ve eşinin de evlatlarının da topluma hayırlı, Allah’a da salih birer kul olmasını sağlayacaktır.

 “Dört şey kime verilmişse, dünya ve ahiret hayırları ona verilmiştir: Zikreden bir dil, şükreden bir kalp, belaya sabreden bir beden, nefsine hıyanetlik etmeyen, kocasının malını canı gibi muhafaza edip dininde ona yardımcı olan saliha kadın!“ (Taberani, Mu’cemü’l-Evsat, 7212)

Saliha bir eş, erkek için de kadın için de imtihan hayatı için önemli bir yer tutmaktadır. Bu dünyaya kalıcı olarak gelmedik. Bir amaç uğrunda belli bir vakte kadar yaşayacak ve sonra da yaptıklarımızın sonucunu almak için gerçek yurda döneceğiz. Bu sebeple salih ve saliha eşler bizlere bu dünyanın geçiciliğini hatırlatan, bizleri Hakka davet eden, zor zamanlarımızda destek olan kişiler olarak hayatlarımızın önemli bir parçası olmuşlardır ve ölene kadar da olmaya devam edeceklerdir. Ki yeri hadiste şöyle geçmektedir:

*“Allah kime saliha bir eş nasip etmişse, dininin yarısına yardım etmiş demektir. O halde o da dininin değer yarısını korumada Allah’tan korksun.” (Taberani, Mucemü’l-Evsat)

Saliha eşlerin bizlerin dinimizin yarısını tamamladığı buyrulmuştur. Gerçekten önemli ve önceliğimiz olması gereken bir konu olduğunu bir kez daha görmekteyiz.

*Saliha kadın hakkında Peygamber Efendimiz yine şöyle buyurmuştur:

“Saliha kadın odur ki, kocası kendisine baktığı zaman onu hoşnut edecek, emrettiği zaman itaat edecek, evinden uzaklaştığı zaman malını ve namusunu koruyacak!” (Ebû Davud, Zekat, 32)

*Ebu Umame r.a şöyle naklediyor: Mü’min, takvadan sonra, saliha bir eş kadar hiçbir hayır ve mutluluktan yararlanmış değildir. Saliha kadın, kocası kendisine bir şey emrettiği zaman itaat eder, yüzüne baktığında onu sevince gark eder, hakkında yemin etse, onu yerine getirir, bırakıp bir yere gidecek olsa nefsi ve malı hakkında hiç bir endişe duymaz, emin olur.” İbni Mace Sünen nikâh 5

Yani Saliha bir eş güler yüzlü olur. Eşine huzur ve mutluluk verir. Allah’ın razı olmayacağı konular hariç eşine itaat eder, ona saygı duyar. Ona güven verir. Ve bir gün bir yere gitmesi gerekse, bir işi olsa, gözü arkada kalmadan, evet, benim eşim saliha bir kadın, namusunu, çocuklarımızı, malımı yani geriye bıraktığım her şeyi büyük bir titizlikle koruyacaktır. Allah korkusu kalbinde olduğu için bana karşı da vefalı olacaktır, diye rahat bir şekilde işine yapacağına odaklanır.

“Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Onun için Saliha kadınlar itaatkârdırlar. Allah’ın kendilerini korumasına karşılık kimse görmese de namuslarını her durumda koruyucudurlar.” (Nisa Suresi, 34)

Yine Saliha bir eş, eşinin sırrını, eksiğini, yanlışını başkasıyla paylaşmaktan hayâ eder. Onun kusurlarını yaymaz ve onun şerefini korumaya çalışır. İhtiyacı olduğunda onun duygularını yok saymadan, güzel bir şekilde yardımcı olmaya çalışır. Yaptığı hizmetlerinde gönülsüz olmaz ve ona olan sevgisini hissettirir. Ve zaman zaman da bunu dile getirir: Seni Allah için Seviyorum… diyerek.

Saliha kadın aynı zamanda evimizin idarecileridir, çocuklarımızın da ilk öğretmenleridir. Bu sebeple ahlakı ve ilmi de önemlidir.

“Erkek, ailede yöneticidir ve yönetiminden sorumludur. Kadın da evinde yöneticidir ve elinin altındakilerden sorumludur.” (Buhari, Cuma 11)

Saliha bir eş bir erkek için büyük bir nimet olması sebebiyle, evlenirken eş adayında araması gereken özellikler olduğunu unutmamalıdır. Her iki dünyasını da huzura kavuşturmak isteyen biri bu konuda doğru seçim yapma gayretinde olmalıdır. Lakin şunu da unutmamak gerek; Bizler önce salih birer insan olmaya çalışmazsak, saliha bir eşi bulmamız zordur, bulsak dahi onun o güzelliğinden, hayrından istifade edemeyiz. Bu sebeple önce Salih bir kul olalım, sonra da saliha birer eş arıyalım. Ve bulduğumuz eşlerin de değerini iyi bilelim. Unutmayalım ki onlar bizlere Allah’ın emanetleridir.

iSLami Sohbet Adresi.

3 thoughts on “Saliha Kadınla Evliliğin Önemi”

 1. Allah c.c razı olsun guzel bir paylasım olmus.Allah bizim gibi olmayan larada saliha esler nasip etsin…..:))))

 2. yazıyla ilgili eleştirilerim şöyledir.
  bazı genellemeler yapılmıştır. ancak islam kabullerinde kürsü ağzıyla hakaret edilen kadınlardan bazı taleplerinizi açıklamışsınız.
  öncelikle kıyafet fetişlerinizden başlayalım. saliha kadın tanımını yaparken kendi nefsinizi azdırmayacak şekilde giyinmesi konuşması yahut davranması gereken karşı cinsi belirtiyorsunuz. kadınların kıyafetleriyle bu kadar uğraşacağınıza cinsel açıdan libidonuzu bastırmayı deneyin.
  kadınların etek boyunun ölçülmesi ile cinsel kabarıklığını kıyaslayamazsınız.
  artı olarak kadınları sistemli bir şekilde AŞAĞI gören görüşlere karşı “mırıltı” bile duymuyoruz.
  gözü dışarda olup elde edemediğine öfkelenen ve kin kusanların DİNİ ÖĞELER üzerinden tanımlama yapması açıkça yetersizliklerinin örtülmesi çabasıdır.
  kadın kıyafetlerine bu kadar meraklıysanız kadın gibi giyinirsiniz.
  “BULDUĞUMUZ EŞLER” kelimesi bile bakış açınızı ortaya koymaktadır. ne zaman karşınızdakini gerçekten EŞ olarak görürsünüz ve EŞİT olarak aynı haklara ve sorgulama tavrına sahip olursunuz; ancak o zaman birey üstünden bir aile kurabilirsiniz.
  1400 yıl öncesinin bedevi kültürünü DİN MASKESİ ile günümüz gökdelenlerinde uygulayamazsınız.
  öyle bir hale gelinmiş ki kadına bile nasıl kadın olacağını öğretmeye kalkışan erkekler var. kibir abidesi olarak firavun ile eş görüldüğünüzü unutmayın
  rabbi zıdni ilmi

 3. Shera kardeş eleştirileriniz bazı noktaları doğru ama bazı noktalar bence yanlış biraz ağır ama güzel bir eleştiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar