Seyyid Ne Demek Şerif Ne Demek

iSLami Soru Cevap

Seyyid Ne Demek Şerif Ne Demek

Soru: Seyyid kavramını biraz açarmısınız? Onlara gösterilmesi gereken hürmet ve onlara karşı bir sevgi duymayı nasıl anlamalıyız. Seyyid olma bir insanı, diğerinin önüne nasıl geçirir veya asil kandan olmak için ki bunu kimse seçemez, nasıl özel bir muameleyi hak eder?

Cevap: Aziz kardeşim seyyidlik diye bir müessese esasen dinde yoktur. Bu dinin koyduğu bir müessese değildir. Yani Efendimiz’in soyundan, Hz. Hüseyin kanalı ile gelenlere Seyyid, Hz. Hasan kanalı ile gelenlere Şerif, iki kanaldan birlikten gelenlere Seyyidi Şerif denir. Bu bir unvan olarak gelmiş, tarihseldir bu dini değildir. Yoksa Peygamber evladı olmak, artı bir şey getirseydi Kuran’da Nuh Peygamber’in evladının hikayesi özellikle anlatılmazdı, Peygamber babası artı bir şey getirseydi Kuran’da özellikle Hz. İbrahim’in kıssası anlatılmazdı. Peygamber eşi olmak artı bir şey getirseydi; Hz. Nuh ve Hz. Lut’un kafir eşleri Kuran’da anlatılmazdı. Peygamber amcası olmak artı bir şey getirseydi Resul’ün amcası sadece müşriklerden ismi ile giren O’dur, lakabı ile giren O’dur, başka ikinci bir müşrik yoktur Kuran’da.

 Dolayısı ile bunlar bunun için anlatıldı. Hiç kimsenin hiç kimseye Hak veba olması onun için bir artı olmayacağı Peygamber Efendimiz vefat günü, vefatine iki saat kala Hz. Fatma’nın, Hz. Abbas’ın, halası Safiye’nin olduğu ölüm odasında, kendi odasında ölüm döşeğinde son sözlerindendir ‘’Ey Fatıma babam Peygamber diye güvenme, Allah’ın elinden nefsini satın al vallahi seni Allah’tan kurtaramam.’’ Bitti, nokta. O zaman Seyyid ile şerif olmanın hükmü nedir Peygamberimiz’den bir hatıradır. Peygamberimizin hırkasına saygı gösteren bu ümmet, O’nun kanından olan insanlara saygı gösteriyorsa bu Efendimiz’e saygısındandır. Şimdi Kral Abdullah Seyyid, babasıda Seyyid sözüm ona dedesi daha Seyyid. Olmaz olasıca yüz bin Filistin’linin katili. Rabb’imiz ne yapacak ona sen Seyyid’sin geç mi diyecek. Olur mu böyle bir şey? Onun için bu geleneksel bir ünvandır, payedir. Dini bir hükmü yoktur. Ehli Beyt meselesinde esasen bir fiil Kuran’da Ehli Beyt ile ilgili ayetler, eğer bire bir kişiler üstünden geçiyorsa o zaman Resulullah’ın hayatta yaşarken ki Ehli Beyt’inden bahsediliyor. Yok eğer değilse o zaman tıp kı millete İbrahim’de olduğu gibi, ümmeti Ehli Beyt’idir. Biz Muhammed evinin ehliyiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem.

 

 

2 yorum

  1. Bu memelekette Seyyid-Seriflere değil ,Osmanlı hanedanlarına bile saygı ve gıptayla bakılır oldu.Aslında pek ileri gitmeden yani asırıya kaçmadan rahatsızlık verecek birseyde değil.Yinede baskasının dini ve kulturel değeri onun evladı iyalına bir fayda sağlamamalı…………..Doğru tespit tebrik ederim kardeşim…

  2. Bu gibi soy sop yada ünvan gibi şeylerin dinde değeri olmadığını bilen insan bu şekilci ifadelerle ne değer verir ne de değer azaltır. Kişi takvası kadar değerlidir. Geri kalan herşey dünyalık bir metadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir