iSLami Soru Cevap

Tekfir Etmenin Hükmü Nedir?

Tekfir Etmenin Hükmü Nedir
Tekfir Etmenin Hükmü Nedir

Soru:  Cahiliye döneminin şirkini taklid eden,  aynı yaklaşımları barındıran akımları görüyoruz. Aynı zamanda Müslüman olma iddaasında olan bu kişileri, Ehli kitap, Ehli kıble olarak görmelimiyiz? Bu hüsnü zanmıdır yoksa aczimiz kalabalık olmalarından dolayı çaresiz kalışımız mıdır? Tavsiyeniz nedir?

Cevap:  Asla. Asla. Asla. Bu soruları sakıncalı buluyorum. Müslüman kardeşimizdirler, hatalıdırlar. Hiç kimse dinini yolda bulmadı. Tekfirden; şeytandan kaçarcasına kaçın. Tekfir bizim işimize yaramaz. Bir tek Müslüman’ın bir tek tırnağını vermem. Doksan dokuz küfrene bir tane imanına delil olsa, o bir delili ben öne çıkarırım. Bu duamdır onun için. Onun için yanılsam Allah beni niye yanıldın diye hesaba çekmez. Ama o Müslüman olsa da Onu su izan ederek kafir bilsem Allah beni bundan dolayı hesaba çeker. Onun için tekfir, ateştir yaklaşmayınız. Bununda sonu yoktur. Tekfir hastalığına yakalananlar, aynaya bakarlar aynada gördüklerinide tekfir ederler. Dolayısı ile tekfir bir hastalıktır. Fakat, hatalı olan yanlış yolda düşündüğünüz Müslüman kardeşlerimizin bu gibi hastalıklarına, özellikle akideli hastalıklarına şifalar dileyeceğiz, düzeltmeye çalışacağız, dualar edeceğiz onlar bizim hatalı kardeşlerimizdir. Bir çoğu bilmiyor, yanlış biliyor, yanlış adamların arkasına takılmış vs… Fakat bu yola girersek Allah aşkına, cennete; Allah’ın uçsuz bucaksız cennetine tek başınıza girip ne yapıcaksınız? Bırakında Allah’ın kullarıda gelsin. Dua edin Ya Rabbi onlarıda istikamet üzeri yürüt. Zaten Fatiha değil mi bizim şiarımız. İhdinas siradel mustagim bu bir duadır. Bu duayı çok etmek lazım. İhdini değil( beni değil , bencillik yok) İhdina diyeceğiz bizi yani kardeşlerim bizi.

3 yorum

  1. Tekfir etmek isteğini neden duyar insanlar, halen anlamış değilim. İnsanları tekfir edelim hadi, Sen kafirsin, sen müşriksin, sen münafıksın diyelim, elimize ne geçecek? Kaç kişi tekfir edildi diye İslamı yaşama fikrine alışır? Kaçınız kovulduğunuz yere dönmek istersiniz? Bunu da geçelim, Allah ahirette, İslamı ne kadar güzel yaşadın, Dinimi kullarıma sevdirdin mi ? diye mi soracak yoksa, kaç kişi dinden çıkmış saydın mı ? mı diyecek. Allah aşkına, tekfir ederek, neyin çağrısında bulunuyorsunuz. İnsanları dinden soğutup, kazanmak yerine kaybediyorsunuz. Bu vebali taşıyabilecek misiniz?
    Allah Musa Peygambere, Firavuna git, o çok azgınlaştı ama ona yumuşak söz söyle diyor! Ya Firavun o, düşünün kafirlerin en pisliği belki de her gün insanlara zulm eden, harama batmış bir insan için, Allah diyor ki; Yumuşak bir dille çağır! Belki doğru yola gelir…
    Bu uyarıları, ayetleri tefekkür edemiyor muyuz halen? Bizim kaybetme lüksümüz yok! Ben ağzıma geleni söylerim, banane iman etmesin mantığıyla hareket edecekseniz, bırakın bu tebliğ ayaklarını… Siz önce nefsinizin kibrini öldürün!

  2. Sanal Alemin normal hal ve hareketlerinden biri,Cünkü insan oğlu doyumsuzdur reelde olamadığını sanalda olmuş gibi lanse edmeye bayılır
    Kendi ayıbını gormeden baskasının suc ve kabahatıni one cıkarmakla rahatlayacağını zanneder.Sanki Cennet _Cehennem sahibi kişiymişte baskasını oralara sokupta kendisine yer bırakma derdindedir.

  3. Kurani kerimi bilen biri gercekten tekfir etmek zorunda ak ve kara meydana boyle cikar .dini bir zorunluluk islama girmenin ilk sarti.once la deriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir