Tesbihat Yaparken Ne Kadar Çekmeliyiz

Tesbihat Yaparken Ne Kadar Çekmeliyiz post thumbnail image

iSLami Soru Cevap

Tesbihat Yaparken Ne Kadar Çekmeliyiz?

Soru:  Tesbihatı rakamlarla çekmek ne kadar doğru belli bir rakamı var mı?

Cevap: Allah Resul’ünün evladı içerisinde istiğfar vardır. 100 defa istiğfar ederim, 70 defa istiğfar ederim. Aslında 100’de, 70’ de kesvetten kinayedir. Eğer ama siz kinaye olarak almıcaksanız, hakikat olarak alıcaksanız günde 100 defa istiğfar çekin. Bunun için bir başkasının size bir şey vermesine gerek varmı? Le havle vele guvvete illa billah Allah Resul’ünün tesbihatıydı çekin. Subhanallahi ve bi hamdihi, Subhanallahil aziz Resul’ün tesbihatındandır bunlar çekin. Ama bunları illa rakama dökmek zorunda değilsiniz ki. La ilahe illallah Rabb’imizin tevhididir bu, tevhidi çekmek için birinin bana emir vermesine gerek var mı? Yani bunları gidiyorsunuz, geliyorsunuz arabayla efendim dilinizden düşürmeyin. Diliniz tesbihata alışsın. Fakat unutmayın bunlar zikir değil. İnsan sevdiğine götürdüğünü sayar mı Allah aşkına? Bu manada bu zikir değil ama. Zikre dönüşürse zaten sayıya dökemez. Düşünmeye başladığında o kadar çok söyleyemiyorsun. Söyledikçe dağ gibi söyleyemiyorsun. Ben inanın 33 kere subhanallah diyemiyorum, dicek olsam eğer ölecek gibi oluyorum.

Çünkü her bir subhanallahda Allah’ta hayran olduğum bir şey geliyor gözümün önüne ondan sonra şaşmaya başlıyorum. Dilim duruyor, nutkum duruyor, söz duruyor yani Allah’ın büyüklüğü karşısında söyleyemiyorum. Bu mu yani. Buysa git kur makinayı o söylesin sabaha kadar. Bide şimdi şey çıktı el hekümüttekasür ün bir parçası bu. Çokluk sizi helak etti, çokluk tutkusu. ‘’ Sen kaç tane salavat bende 5 fazlası’’ çokluk tutkusu. Allah aşkına Titanik yapanla bu mantık arasındaki fark ne? O da çokluk tutkusu buda çokluk tutkusu. Şuanda dünyayı yöneten egemen güçle bu mantığın arasındaki fark ne? Resulüllah 5 bin hadis yola çıkar bugün 1buçuk milyon olur bu da çokluk tutkusu. Bir hadiste benden diyenler böyle yaptı. Allah’ın esması bellidir. Kuran’da isim olarak söyledikleri, adamlar bir isimde benden , benden diye diye 5000 Esma’ya çıkartmışlar. Fatiha mübarek bir sure ama Peygamberimiz’in Sahabe’nin dilinde 3 adı var ama şimdi 20 adı var bu da çokluk tutkusu. Niye? Fatiha iyi bir şey ise bir isimde ben koyim. Çokluk tutkusunun dindeki karşılığı . Öbür adam gökdelen yapıyor sen de işte böyle yapıyorsun bu dindeki karşılığı, diğeri mimarideki karşılığı ne fark etti?

Dolayısı ile çokluk tutkusunda şu da var nerede çokluk var orada kalite yoktur. Allah bizden çokluk değil kalite istiyor. İbadette kalite istiyor. Onun için Allah Resul’ü Hacca gitti bir umre yaptı. Bizim ki bakıyorum yılda 4 tane umre çekiyor. Akşam dili de bir karış dışarıda Kabe’yi görmemiş, İbrahim’i görmemiş, Hacer’i görmemiş öyle dönmüş durmuş bu mu ya? Kabe’yi dönüşte görmemiş! Şöyle yürüdüğü yolda Hz. İbrahim şuraya bastı, Hacer buraya bastı, İsmail buraya bastı sen bi yürüde görelim öyle. Gözün bulamıyor, için bulamıyor. Ağlamaktan yürüyemiyorsun onun için ne olur kalite katın, dindarlığınıza kalite katın. Bizi ne yaptıysa kalitesizlik bu hale getirdi. Ne yaptıysak kalitesizlik bu hale getirdi bizi. Herşeyimiz kalitesiz, sanatımız, ilmimiz, kalite olmalı. Onun için gelecek kalitenindir. Vel agibetü lil muttagin Takva kalite demektir.

 

3 thoughts on “Tesbihat Yaparken Ne Kadar Çekmeliyiz”

  1. Kesinlikle katılıyorum. Peygamber Efendimizin istiğfar ettiği sayısı orda bize bir misaldir. Burda şunu anlarım ben Peygamber Efendimiz bile gün içinde yaptığı şeylerde af dileme gereği duymuş belki eksik yaptım daha iyisini yapabilirdim diye belki Allahu Alem. Ama bu demek değil ki sadece gece oturmuş dille Estağfirullah demiş düşünmeden. Aslında zikir sayısı değil yerinde hissederek dendiğinde değeri var. Örneğin bir tevbe edelim günde beş kez mi on mu yüz mü? İşte burda sayıyı bize gün içinde yaptığımız hatalar, düşündüğüm haramlar, yaptığımız dedikodular kadar diyebilirim. Hatamızı fark etmeden ard arda beş bin tane söyleyeceğimize, fark ederek gönülden bir kez aff dileyebilmek daha evla olacaktır.

  2. Mükemmel bir açıklama hocam gerçekten yazılarınızı sürekli takip ediyorum Allah sizden razı olsun bu güzel paylaşımlarla bizi buluşturduğunuz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar