Tevekkül – Şükür -Sabır Nedir

Tevekkül, kişinin Sabırla çaba, gayret göstermesi ve Sonucunu Allah’a bırakması demektir.

Dünya da var olan ya da yaşayacaklarımızı her zaman kontrol edemeyiz. Her şeyi Elimizde tutamayız. Bunu yapmaya kalkarsak zarar görürüz. Allah muhafaza hem bedenen hem ruhen tamiri zor yıpranmalara sebep olabilir.
Sabır içinde bulunduğumuz Rabb’imizin bize uygun gördüğü yaşantıyı, dünya hayatında her türlü karşılaşabileceğimiz durum karsısında Şükrümüzü koruyarak vakarlı kalabilmemizdir.

Fakat şu var ki başımıza gelen olaylar karşısında; Bu benim kaderimmiş deyip de eli kolu bağlamak, tembelliktir. Bu tevekkülün ve Sabrın karşılığı değildir.

Örnek vermek gerekirse; Çevremizde yaşayan Dudak damak yarığı bir çocuk dünyaya getirdi komşumuz, Allah’ım uygun gördün verdin demek isyan etmeden kadere razı olmuştur. Bu Sabır kavramına uymaktadır. Lakin başka bir yönden de kayın validesi tedavi olmasını istemeyip karşı çıkmıştır. İki düşünce birbirinden ne kadar da farklıdır. Birinde verilene rıza gösterdiğini söylerken, diğerinde üzerine düşeni yapmak yerine cahilce bir tavırla tevekkül ettiğini ve Sabrettiğini sanmaktadır.

Allah böyle verdi deyip onun tedavi edilmesini günah gördü. İşte bu tevekkül değil, bir cehalet, bir bağnazlık örneğidir.

Kaderimize Sabırla boyun eğmek, Allah’tan geldiğini idrak etmek Şükrümüzü artırıp Sabrımızı genişlemekte ve manen doygunluk vermektedir.

Fakat Sabır aynı zamanda da çare aramak, çözüm üretmek lazım. Ümidimizi kesmeden, aşırıya kaçmadan Kuran’a sünnete de uygun yasamak ilmi kavramak anlamak, idrak etmek, hayatımıza yansıtmak gerekmektedir.
Yani kardeşlerim Sabır da Kader konusunda da yaşamın gayesinde bu çabayı göstermeye ihtiyacımız vardır. Ve şuna inanabilirsiniz ki, doğru davranış, gerçek bir Sabır ve tevekkül kalplerimize de gereken huzuru verecektir.

 

Konu Yazarımız: AselRavza

 

AselRavza’nın Yazıları 1 2

2 yorum

  1. Kardeşim bı konu bu kadar güzel anlatılır ancak yüreğine sağlık paylaşımlarını yakından takip ediyorum keşke herkes okusa okusa da ders çıkarsa bir konu bu kadar öz ve anlaşılır bir şekilde anlatılır yüreğine emeğine sağlık kardeşim paylaşımlarının devamı dilegi ile Allah’a emanet olun

  2. Allah razı olsun Asi kardeşin dediklerine aynen bende katılıyorum……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir