Türkiyede İslami Düşünce Nasıl

Ülkemizdeki din anlayışı ne yazık ki çok yanlış görüyorum. Ben sitenizi uzun zamandır takip ediyorum ilk başta İslam’i yazılar yoğunluktaydı daha sonra daha sosyoloji açısından önemli yazılar paylaştınız. Şuan baya bir zamandır yazılarınızı göremiyorum. İslam’i yazıları paylaşan hoca sanırım artık yok. Bende bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim ne zaman görür yazımı paylaşmak isterseniz bende kendi düşüncemi böyle bir platformda paylaşmak istedim. En başta dediğim gibi ülkemizdeki din anlayışı gerçekten çok kötü. Bu sitedeki hocanın yazıları çok hoş güzel ve tatmin edici bir üslupla bizlere sunuyordu gün gün takip ediyordum. İslami bir inanışa saygı gösteren bir düşünce tarzı vardı benide çeken bu olmuştu. Ama ülkemizde daha çok holiganlar, taraftarlar var. Bizim düşüncemiz doğru sizler yanlışsınız, İslam bizim yaşadığımız . Bu farketmiyor çoğu grup aynı; tarikatçısıda aynı, tarikatı red eden selefiside aynı. Kimseye karışmayan bir kısım var onların çok az bir kısmı güzel düşüncesinden dolayı ses etmiyor birleştirici olmak istiyor ama çoğu ise zaten Müslümanım diyip dinini bilmiyorlar.

Kuranda Oku Emri
Türkiye’de iSLami Düşünce

Etrafınıza bir bakın herkes Müslümanım diyor. Kelime olarak Müslüman ama yaşayış olarak Kim bunlar? Müslümanım diyince Müslüman olunmadığını ne yazık ki bilemiyoruz. ‘’ İşittik ve itaat ettik’’ bu ayetleri görürsünüz Kuran’da . Tamam işittiniz ama itaat etmediniz o zaman birşeyler yanlış Müslümanım demek o kadar basit bir söz değil. Birisi Adamlığınıza böyle adamlık mı olur dediklerinde kavgaya gidecek bir hal içinde oluruz ama Müslümanca yaşamıyorsunuz dediğimizde; ya yaşarız, benim kalbim temiz vs gibi safsatalarla, boş sözlerle sadece kendinizi kandırıyorsunuz. İnandığınız düşünce ne ise ona sahip çıkmadığınız takdirde bu sizin karakterinizde ki eksikliktir. Kimse kusura bakmasın, Dünya işlerinde, bürokraside herşeyin kuralı vardır bu kuralları yaparız ama bizlerin ahiret inancı için olan kurallara dikkat etmeyiz. Neden? Hiç ölmeyeceğiz, dünyaya kazık dikti, hep burada olacağız değil mi? Değil ne yazık ki herkes ölümlüdür bunu idrak eden bireyler olmalıyız. Müslümanın anlamını bilmediğimiz takdirde her zaman böyle taraftar, holigan ya da sempatizan olarak kalıcaz.

Yazar: Rabia Sonar

iSLami Sohbet Adresi.

1 Yorum

  1. Ne yazık ki Size hak veriyorum. Birleşmek yerine ayrılıyoruz her geçen gün. Allah Hakkı Hakikati göstersin ve yaşatsın bizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir