Uyanın Ve Harekete Geçin

Uyanın Ve Harekete Geçin post thumbnail image

Uyanın ve Harekete Geçin !

Uyanın Ve Harekete Geçin

Uyanın Ve Harekete Geçin

Bugün bir kağıt ve kalemi elimize alalım, ve düşünelim. Zamanımızın çoğunu nasıl geçiriyoruz? Peki ya geçirdiğimiz zaman bizim amaç ve hayallerimizle örtüşüyor mu?

Çoğumuzun belki de üzerinde düşünmek istemediği bir konu. Düşünürsek hayatımızda sevmediğimiz halde yaptığımız birçok şeyi fark edeceğiz, bu yüzden bu soruyu erteleyebildiğimiz kadar erteliyoruz. Peki, bu soruyu hayat boyunca hatırlamamanın bir yolu var mı, dersiniz. Ben bulamıyorum bir yolunu. Sadece şu günlerimizde henüz hayatta aktif rol oynarken bir süre ötelesek de, yaşlandığımız zaman bu sorular eğer doğru ve tatmin edici şekilde karşılık bulmazsa bizi mutsuz edecektir.

Hayatımızı sadece yaşlılık dönemine göre ayarlamayacağız tabi ki. Ama belki de uzun bir dönem geçireceğimiz yaşlılık hayatını da yok sayacak da değiliz. Keza yaşlandığımız düşüncesini bir kenara bırakalım. Bugün yalnız kaldığımız da, zorunlu bir uğraşı da yapmıyorken, içimizde huzur bulabiliyor muyuz? Sevdiklerimize gereken zamanı ayırıyor muyuz, onlarla geçirdiğimiz zaman, onları ve ruhumuzu tatmin ediyor mu? Ya da sadece yaşamak için mi yaşıyoruz?

Kafamız sürekli ne olduğunu tanımlayamadığımız düşüncelerle yoruluyor mu?İşte bu sorunları yaşıyorsak, bilmeliyiz ki hayatımızı gerektiği gibi ve amaçlarımız doğrultusunda sürdürmüyoruz.

Elbette ki amacım sizleri kararsızlığa sürüklemek değil. Aksine hayatınızı dolu dolu ve Huzurlu bir hale getirmenin yollarını aratmak ve farkındalık oluşturmaktır.

Uyanmanın vakti geldiğini bilmeliyiz. Öncelikle amaçlarımızı gözden geçirerek başlayalım. Hatta bir kalem alıp bunları kâğıda yazalım. Şimdi de hayatımızı düşünelim ve amaçlarımızla kıyaslayalım. Yapmayı çok istediğimiz ama yapmaya fırsat bulamadığımız şeyleri belirleyelim. İlk fırsatta bunları yapabilmek için küçük de olsa bir adım atalım. Kaderimizin bizlerin eline verildiğini unutmayalım.

Hayatımız, huzurumuz ve geleceğimiz için günde beş on dakika düşünmenin zaman kaybı olmadığını her zaman aklımızda tutalım. Bazen de bu süre biraz daha uzun olsun. Bir televizyon programını mesala hafta da bir kez kaçıralım, hayatımızı etkilemeyecektir emin olun. O program süresince iki saat hayatımızı yeniden kurmanın planlarını yapalım. Çok sık, hergün değil belki hafta da bir bunu yapsak ve zaman geçtikçe hayatımız bizim istediğimiz yönde çevrildiğinde bu düşünme ayda bire bile düşeceğini bilmelisiniz.

Her değişimde üzerinizdeki yük hafiflediği gibi, içinizde huzurunuz artacak, aklınızda ki sizi yoran ama bir türlü ne olduğunu bilemediğiniz sorularda kaybolacaktır. Yüklerimizi atıp, anımızı amaçlarımız ve değerlerimiz doğrultusunda yaşamanın ilk adımını bugün atmak, yerinde bir karar olacaktır. Erteleme süremiz ne kadar artarsa, düşüncelerimizi şekillendirme süremizde o kadar uzayacaktır. Bu nedenle geç kalmadan, yorgunluk üzerimize çökmeden başlangıcımızı yapalım.

Öğrenilmiş çaresizliğe bürünmekten kurutulup, huzurlu bir hayat kurmanın yolunda ağır da olsa güvenilir adımlar atmanın şimdi tam vakti. Uyanın ve harekete geçin!

2 thoughts on “Uyanın Ve Harekete Geçin”

  1. Sanki biraz gec kalmadıkmı acaba? Ama yinede zararın neresinden donersek kardır derlerya o hesap,biz milletce iyisini değilde hep Ehven-i şerciyiz galiba ……Emeğine yureğine sağlık kardeşimmm..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar