Yahudi’nin Selamına Nezaket Kıssası

Yahudi’nin Selamına Nezaket Kıssası post thumbnail image

Yahudi’nin Selamına Nezaket Kıssası

Yahudi’nin Selamı

Resuli-Ekrem (.s.a.s)’in eşi Ayşe, Resul-i Ekrem (s.a.a)’ın huzurunda oturmuştu ki, Yahudi bir adam içeri girdi. Girdiği anda Selam un aleykum yerine

– Essamu aleykum’ yani ‘ölüm üzerinize olsun’dedi. Uzun sürmedi, başka biri daha geldi. O da selam yerine

– Ölüm üzerinize olsun’ dedi. Bunun tesadüf olmadığı malumdu. Resul-i Ekrem (s.a.v)’i dille incitmek için yapılan bir plandı. Ayşe çok öfkelendi, ve

– Ölüm sizin üzerinize olsun…’ diye bağırdı.

Yahudi'nin Selamına Nezaket Kıssası

Yahudi’nin Selamına Nezaket Kıssası

Resul-i Ekrem (s.a.s) buyurdu ki:

– Ey Ayşe küfür etme, küfür şekillenirse en kötü ve çirkin bir biçimde mücessem olur. Yumuşaklık ve sabırlı olmak, her neyin üzerine konursa, onu güzelleştirir, süsler ve her şeyin üzerinden kaldırılırsa güzelliğini azaltır. Niçin sinirlenip öfkelendin?

Ayşe:

– Görmüyor musun ya Resulullah’ın, bunlar küstahlık ederek, utanmadan selam yerine ne diyorlar?

– Evet, görüyorum onun için bende, ‘Aleykum’ yani ‘sizin üzerinize olsun’ diye cevap verdim, bu kadarı kafiydi.

***

Peygamberimizin her daim öncelik yaptığı o güzel ahlak ve nezaketi yine böyle bir olayda da görüyoruz. Peygamber Efendimiz gibi bizler de güzel ahlakı amaç edinmeliyiz. İnsanlara geldikleri gibi gitmek her zaman doğru değildir. Bazen insanlar bize çok çirkin bir tavırla, çok vicdansız bir halle gelebilir. Ama bu durumlarda bile bizim bir çizgimizin olması gerekir.

Bir hadisi şerifte şöyle geçer:

“Hiçbiriniz; «Ben insanlarla beraberim, eğer insanlar iyilik yaparlarsa ben de iyilik yaparım, kötü davranırlarsa ben de kötü davranırım.» diyen şahsiyetsiz kimselerden olmasın! Aksine insanlar iyilik yaparlarsa iyilik yapmak, kötü davranırlarsa haksızlık etmemek için nefsinizi terbiye edin.” (Tirmizî, Birr, 63)

iSLami Sohbet Sitesi.

1 thought on “Yahudi’nin Selamına Nezaket Kıssası”

  1. Allah c.c Cumlemizi bu hadisi serife uyanlardan eylesin: insanlar iyilik yaparlarsa iyilik yapmak, kötü davranırlarsa haksızlık etmemek için nefsinizi terbiye edin………Allah razı olsun…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar