Yermük’te İman Eden Komutan Kıssası

Yermük’te Bir Komutan

Hz. Ömer (r.a) in halifelik döneminin başlarında, Suriye’nin fethi sırasında Yermük mevkiinde Bizanslılar ile Müslümanlar arasında çok çetin bir savaş olmuştu (Ağustos, 636). Bu savaşta Müslümanların komutanı ‘Seyfullah’ lakabını taşıyan Halid bin Velid (r.a) idi.

İşte bu savaşın kızıştığı sırada, Bizans ordusunun önde gelen komutanlarından Cerece (Yorgi) öne çıkarak, Halid bin Velid (r.a).’ı yanına çağırdı. Omuz omuza yanaşmış atları üzerinde iki komutan şöyle konuştular:

– Halid! Bana doğru söyle. Allah’ın, Peygamberinize gökten bir kılıç indirdiğini ve o kılıcı sana verdiğini söylüyorlar. Sen de bu kılıcı kime çekersen onu hezimete uğratırmışsın, doğru mu?

– Hayır. Allah bize Peygamber’ini gönderdi. O da bizi imana davet etti. Resulullah a.s. iman ettiğim sırada bana şöyle demişti: ‘Sen, Allah’ın müşriklere çektiği bir kılıçsın.’ Sonra da zafer kazanmam için bana dua etti. Böylece bana Seyfullah, yani Allah’ın Kılıcı ismi verildi.

– Siz bizi neye davet ediyorsunuz?

– Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed (s.av)’in,  O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmeye. O’nun Allah’tan getirdiği şeyleri kabul etmeye davet ediyoruz.

– Bugün dininize giren kimse sizinle aynı mükâfata erer mi?

– Evet. Bu gün sizden İslâm’a giren, belki bizden üstün olacaktır. Çünkü bizim Peygamberimiz ’den gördüğümüzü siz görmediniz.

Yermük'te İman Eden Komutan Kıssası
Yermük’te İman Eden Komutan Kıssası

Bu konuşmadan sonra, Yorgi Hz. Halid bin Velid r.a.’ın yanına geçerek İslâm’a girdi. O’nun çadırında guslederek iki rekât namaz kıldı. Halid bin Velid r.a ile çıkıp atına bindi. Bizanslılarla savaşa girişti.

Bizanslılar durumu görünce çok şiddetli bir hücuma geçtiler. Sonuçta savaşı Müslümanlar kazanırken, ancak iki rekât namaz kılabilmiş olan General Yorgi o gün şehit olmuştu.

***

İman ve tevbe etmek isteyen kullara karşı Allah’ın Rahmetinden ve Affından bahsetmek gerekir. Tebliğin belki en önemli kısımlarından biri de budur. Çünkü insanlar imana kalbi ısındığı zaman aklına geçmiş günahları gelir ve bu kendilerini korkutunca iman etmek konusunda tereddüt eder. Allah ise kullarına karşı çok Lütuf sahibidir. Bu nedenle gerçekten iman edenlerin ve samimi tevbe edenlerin günahlarını siler. Onlara cennet kapılarını açar. Ve bize de ayetinde şöyle müjdeler:

Ancak tevbe ve iman edip iyi davranışta bulunanlar başkadır; Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir. Kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tevbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner. Furkan/ 70

İslam, kendisinden önceki -günahları- tamamen ortadan kaldırır.” (Müslim, İman 192)

iSLami Sohbet Sitesi.

1 Yorum

  1. Allah razı olsun emeğine sağlık ……..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir