Yetimlerin Mallarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Soru: Hocam ben Şehit hanımı ile evliyim iki tane yetimim var, babalarının cüzi parası var. Ben bu parayı çocuklara bakmak kaydı ile ticaret için kullanabilir miyim ya da kendi paramın üstüne ekleyip araba vsalabilirmiyim?

Yetimlerin Mallarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Yetimlerin Mallarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Cevap; Söyleyeceğim bir hadisi şerif aynı zamanda hadis olmadığını Hz.Ömer’in sözü olduğunu söylemişlerdir. ‘’Yetimlerin malından ticaret yapınız ta ki zekat onların mallarını yiyip bitirmesin.’’ Yani İslam yetime velayet eden, yetime bakan birinin yetimin parasını O’nun adına işletmesini söylüyor. Peki yetimin parasını ticarete kattık, parasını kullandık belli bir zaman geçti para birbirine karıştı. Bizim onların malından yeme gibi bir durumumuz oldu ne olacak? Allah C.C. ayette ‘’ Yetimlerin zulüm olarak yiyenler karınlarına ateş dolduruyorlar ve onlar ateşe yaslanacaklar.’’ Sahabede bunu kendilerine çok dert etmiş demişler ki; Biz yetimin mallarını kendi mallarımıza karıştırmayalım, Allah muhafaza Allah bize azap eder, yetimlerin mallarını koruyalım derken yetimlerin mallarını ifsad etmeye başlamışlar, kenarda dura dura yetimlerin malları bozulmaya başlamış. Allah C.C Bakara suresindeki şu ayeti indirmiştir’’ Sana yetimlerden soruyorlar; Deki Onların mallarını Onlar için islah etmek daha hayırlıdır’’. Yani mallarını kenarda tutmaktansa onu işletin kullanın onların mallarını islah edin demiştir. Eğer siz onların mallarını kendi mallarınıza karıştırırsanız onlar sizin kardeşinizdir diyor Allah. Yani kardeşinin malı senin malına karıştığında bir problem yoksa yetim malıda karışınca olmaz. En ittihadlıalimlerden tavsiye olarak; Yetimin malı ile ticaret yaptığın zaman, onların o ticaretteki mallarındaki nispetleri bir kenara not et, iki tanede şahit tut. Yani mesela senin dükkanın var 100bin tllik sermayen var, yetimlerinde 20bin tllik parası var kenarda. Al o parayı kendi malına kat sonra deki, yetimler benim ticaretimin 5de 1’ine ortaktırlar, onları ortak yapmış ol. Zarar ederseniz hepinizin zararıdır, kaar edersen hepinizin kaarıdır. İki tanede şahit tutarsan ne onların hakkı sana geçer, ne senin onlara hakkın geçer.

Rüştüne erişinceye kadar yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın. Ölçüyü ve tartıyı adaletle tam yapın. Biz herkesi ancak gücünün yettiği kadarıyla sorumlu tutarız. (Birisi hakkında) konuştuğunuz zaman yakınınız bile olsa adil olun. Allah’a verdiğiniz sözü tutun. İşte bunları Allah size öğüt alasınız diye emretti. (En’am – 152)

iSLami Sohbet Siteniz

1 Yorum

  1. Gerçekten dikkat edilmesi gereken önemli bir konu… İslam devletlerine karşı yapılan bu saldırılar sebebiyle belki bir sürü yetim var dünyamızda… Bu nedenle yetimlerin hakkında olan bu ayeti anlamak açısından faydalı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir