Zengin ve Fakir Kıssası

Zengin ve Fakir Kıssası post thumbnail image

Zengin ve Fakir Kıssası

Zenginin Yoksula Davranışı

Resul-i Ekrem (s.a.v) her zamanki gibi meclisinde oturmuş ve dostları da etrafında halka şeklinde, onu bir yüzük taşı gibi ortaya almışlardı. Bu arada eski elbiseli fakir bir Müslüman kapıdan içeriye girdi.

İslami adetlere göre herkes her hangi mevkide olursa olsun bir oturuma girince nerede boş yer bulursa hemen oraya oturmalıdır. ‘Benim canım şurasını istiyor’ görüşüyle özel bir yere oturmak gerekmez. O adam etrafına bakındı ve boş bir yer buldu; gitti oraya oturdu.

Tesadüfen ileri gelen zenginlerden birisinin yanına oturmuştu. Zengin adam elbisesini toplayarak ondan bir az uzaklaştı.

Zenginin Fakire Davranışı hakkında kıssalar

Bu hareketleri izleyen Resul-i Ekrem (s.a.v) ona dönerek:

– Fakirliğinden sana bir şey geçer diye mi korktun?

Hayır ya Resulullah.

– Servetinden ona bir pay düşer diye mi korktun?

Hayır ya Resulullah.

– Elbiselerin kirlenir diye mi korktun?

Hayır ya Resulullah

– O halde niçin yanından uzaklaşıp bir kenara çekildin?

Yanlış bir iş yaptığımı ve hata ettiğimi itiraf ediyorum. Şimdi bu hatamın telafisi ve bu günahımın kefareti olarak servetimin yarısını bu Müslüman kardeşime vermeye hazırım dedi. Çünkü ona karşı yanlış bir hareket yaptım. Beni bağışlayın ya Resulullah.

Eski giyimli adam: Fakat ben bunu kabul etmeye hazır değilim.

Cemaat: Niçin?

Çünkü bir gün beni de bir gururun sarmasından ve bir Müslüman kardeşime, bu gün bu şahsın bana yaptığı gibi, aynı hareketi yapmaktan korkuyorum, der.

***

Kibir insanın içine sinsice girer. Kibrin girdiği kalpten ise zamanla iman uzaklaşır. Bu nedenle kibirden korunmak ciddi bir önem taşır. Keza bu sebepten ötürü, bu durumun geç de olsa farkına varan şahıs malının yarısını vermeye kalkar ve yine fakir olan şahıs da kibrin tehlikesinden korkarak o duruma düşmektense fakir kalmayı tercih eder…

Hor görmek, değersizleştirmek, çeşitli sebepler dolayısıyla insanlara yukarıdan bakmak oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kibrin açık ve gizli olanından kalbimizi korumalıyız.

iSLami Sohbet Sitemiz.

 

3 thoughts on “Zengin ve Fakir Kıssası”

  1. “Ne kadar kibirli dursa da ,bardağın önünde eğilir çaydanlık. Öyleyse bu büyüklenme niye ? Bu kibir , bu gurur niçin ? Mütevazı ol , hatta bir adım bile geçme gurur kapısından. Bardağı , insan bunun için öper daima alnından .

    … “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar