Zina Nelere Sebep OIur

Bir toplumda zina yayılırsa, o toplumda birçok haramda birlikte yayılır. Zina aile kavramını yıkacak, aile kurumu yıkılınca da toplum da yalnızlaşma olacak. İnsanlar bağlandığı ve gerçek manada değer verdiği insanlar da olmayınca acıma duygusu azalacaktır. Zevk ve haz duygusu gibi hayvani yani nefsin dürtüleri manevi değerlerin önüne geçecektir. Ve böyleliklegünahlar birbirini takip edecektir.

Şuanda toplumumuz da olsun ve zinanın yaygınlaştığı diğer toplumlar olsun, birçok yanlışa gidilmesinin sebebi zinaya bağlıdır. Örnek vermek gerekirse, insanlar zinaya alışınca bunun için zengin olmak isteyecek, hırsızlık yapacak, kumar oynayacak ve sahiplenme arzusu için belki adam öldüreceklerdir. Aileler dağılacak, dağılan ailelerde yetişen çocukların psikolojisi bozulacaktır. Haz duygusu ile yaşamaya alışan insanlar manevi duygularını geliştiremeyecek bu defa en ufak boşluk halinde ümitsizliğe, kendini hayatı sorgulamaya başlayacaktır. Ve intihar adam öldürmeye kadara gidebilecek bir süreç ortaya çıkacaktır. Belki nerden nereye vardın diyorsunuzdur. Size abartı gelebilir ama bu ne yazık ki böyledir. Çünkü günah kavramı da sevap kavramı da bir kartopu misali yokuş aşağı gittikçe büyümekte, çevrede ne varsa içine almaktadır. Zina da tam olarak dik bir yokuştan aşağıya inen bir kartopu olma özelliğine sahiptir.

Zina Nelere Sebep Olur
Zina Nelere Sebep Olur

Zina ne yazık ki yaygınlaşmaya çok yatkın bir günah. Hatta hadislerde Âdemoğlunun zinadan mutlaka payı vardır, gözlerin zinası bakması, ellerin zinası dokunması vs diye bildirilmiştir. Bu hadiste de görüldüğü üzere zina çeşitlidir. Bu yüzdendir ayette dahi zina işlemeyin değil, yaklaşmayın hükmü konmuştur. Çünkü zinaya yakınlaşınca, ihmalkâr davranınca zinaya kapılmak an meselesidir.

 

Zinadan uzak kalmak için Peygamberimiz bize iki namahremin kapalı kapılar ardında olması halinde üçüncülerinin şeytan olduğunu söyleyerek bizi uyardığını görmekteyiz. Bu size abartı gelebilir ama kesinlikle çok doğru bir hükümdür. Şuan toplumun bu hale gelmesinin zinanın bu kadar yaygınlaşmasının sebebi tam olarak da bu konuda ihmalkâr davranmaktır. Ayrıca kapalı kapılar zinaya sebep verdiği gibi, internette olsun, telefonlarımızda olsun gereksiz yere birileriyle kimsenin görmeyeceği şekilde konuşmak da bu meyle sebebiyet verecektir. Şeytan her ihmal halini fırsat kollayarak beklemektedir. Bazen soldan bazen sağdan, önden-arkadan bizi kandırma yollarını deneyecektir.

 

 

Zinaya yaklaşmayın, gerçekten o, çirkin bir hayâsızlık ve kötü bir yoldur.İsra/32

 

 

“Ey Ali, âniden bir haramı gördüğünde dönüp tekrar bakma! Zira ilk bakış senin (için affedilmiş)tir, ancak ikinci bakış aleyhinedir (günahtır).” (Ebû Davud, Nikâh, 42-43 – Tirmizî, Edeb, 28)

 

“Bir milletin içinde zina ve fuhuş ortaya çıkıp nihayet o millet bu suçu alenî olarak işlemeye başladığında, mutlaka içlerinde vebâ hastalığı ve kendilerinden önce gelip-geçmiş milletlerde görülmemiş başka hastalıklar yayılır.” (İbn-i Mâce, Fiten, 22; Hâkim, IV)

“…Bir toplumda zina yaygınlaşırsa, aralarında ölümler artar…” (Muvatta’, Cihâd, 26; İbn-i Mâce, Fiten, 22)

 

Bir gün Allah Rasûlü (s.a.v): “−Bu ümmetin sonunda yere batma (hasf), maymun ve domuza çevrilme (mesh) ve taşlanma (kazf) vukû bulacaktır” buyurmuştu. Âişe (r.anhâ): “−İçimizde sâlih insanlar olduğu hâlde helâk edilecek miyiz?” diye sordu.  Rasûlullah (s.a.v): “−Zina çoğaldığında evet!” buyurdu (Tirmizî, Fiten, 21)

iSLami Sohbet Adresi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir